Sokunknál halmozódnak az üres borosüvegek és a borozás után megmaradt parafadugók – de miért dobnánk ki ezeket, ha kreatív dekorációkat készíthetünk belőlük? Ez a DIY dekoráció útmutató lépésről lépésre megmutatja, hogyan varázsolhatod újjá a kiürült borosüvegeket és parafadugókat. Olyan Pinterest-barát ötleteket gyűjtöttünk össze, amelyek egyszerűek, látványosak és otthon is könnyen megvalósíthatók. Meríts ihletet a népszerű “wine bottle DIY” és “wine cork DIY” trendekből, és készíts egyedi lámpákat, vázákat, mécsestartókat a palackokból, illetve poháralátéteket, üzenőtáblákat és más dísztárgyakat a parafadugókból! Az alábbiakban jól strukturált útmutatót találsz alcímekkel, részletes leírásokkal és inspiráló képes példákkal.

Borosüvegből dekorációk készítése (Wine Bottle DIY ötletek)

Az üres borosüvegek újrahasznosítása nemcsak környezettudatos, de stílusos lakásdekorációt is eredményezhet. Legyen szó hangulatos lámpáról, elegáns vázáról vagy mécsestartóról, a palackokban rengeteg lehetőség rejlik. Mielőtt nekikezdesz, tisztítsd meg alaposan az üvegeket: áztasd le a címkéket meleg szappanos vízben, szükség esetén használj alkoholt vagy szódabikarbónás pasztát a ragasztó eltávolításához. Ha festeni fogsz rájuk, zsírtalanítsd az üveg felületét. Lássuk a legnépszerűbb borosüveg DIY projekteket lépésről lépésre!

Hangulatos lámpa borosüvegből házilag

Egy üres borosüvegből könnyedén készíthetsz egyedi lámpát vagy fényfüzéres dekorációt, amely hangulatos fényt ad otthonodnak. Az alábbi módszerek közül választhatsz attól függően, mennyire bonyolult projektre vállalkozol:

  • Fényfüzéres palacklámpa (egyszerű módszer): Szerezz be egy LED-es fényfüzért (elemmel működőt vagy USB-sat). Helyezd a fényfüzért a megtisztított, száraz borosüveg belsejébe úgy, hogy a fények kitöltsék az üveget. Vannak kifejezetten palackokhoz készült fényfüzérek, amelyek elemtartója parafadugó formájú – ezzel esztétikusan lezárhatod a palack száját. Kapcsold fel a fényeket, és máris kész a hangulatos asztali lámpád! Ez a legegyszerűbb DIY dekoráció, nem igényel semmilyen szerszámot vagy barkácstudást, mégis látványos.
  • Borosüveg olajlámpás vagy fáklya: Ha szívesen barkácsolsz, készíthetsz borosüvegből olajlámpát is. Szükséged lesz egy hosszú tiki fáklya kanócra és lámpaolajra. Töltsd meg az üveget lámpaolajjal (pl. citrus illatú, ami a szúnyogokat is távol tartja), majd a kanóc számára használj speciális réz vagy fém kupakot, ami illeszkedik a palack szájába (ezek beszerezhetők barkácsáruházban). Vezesd át a kanócot a kupakon, a kanóc alsó részét lógasd bele az olajba, a felső részét gyújtsd meg – így az üveg tetején szolid lánggal égő mécses-fáklyát kapsz. Kültéri estékhez, erkélyre vagy kertbe igazán hangulatos megoldás.
  • Elektromos borosüveg-lámpa (haladóbb módszer): Egyedi asztali lámpát is készíthetsz, ha van lámpafoglalatod és egy régi lámpa vezetékestől. Ehhez üveget kell fúrni vagy vágni, hogy át tudd vezetni a vezetéket a palackon – ezt csak gyakorlott barkácsolóknak ajánljuk, mert az üveg vágása speciális üvegvágó szerszámot igényel. Az egyszerűbb megoldás, ha a palack nyakába illeszkedő kész lámpafoglalatot veszel (kaphatók ún. DIY bottle lamp kit-ek), amit fúrás nélkül a palackba tehetsz, és kívül fut le a vezeték. Dekoráld az üveget tetszés szerint (pl. tölts bele dekorhomokot, kavicsokat, vagy fesd le), csavard be a villanykörtét a foglalatba, és már használhatod is egyedi asztali lámpaként. Ügyelj a stabilitásra: ha szükséges, a palackot alul töltsd ki kaviccsal a súlyozás érdekében, hogy ne boruljon fel.

Tipp: Mindig használj LED izzót vagy kisebb teljesítményű fényforrást a borosüveg lámpában, mert az üveg megrepedhet a túlzott hőtől. Ha gyertyát vagy lángot használsz (olajlámpa esetén), sose hagyd felügyelet nélkül, és ne töltsd túl az üveget olajjal a biztonság érdekében.

Elegáns váza üres borosüvegből

A borosüvegek karcsú formája tökéletes alapanyag vázák készítéséhez. Egy borosüveg váza remekül mutat ebédlőasztalon vagy ablakpárkányon, és szinte semmibe sem kerül az elkészítése. Akár vágott virágot, akár száraz ágakat, terméseket helyezel bele, különleges hangulatot teremthetsz. Lépések a borospalack-váza készítéséhez:

DIY Borospalack-váza

DIY Borospalack-váza

  1. Előkészítés: Válassz egy szép formájú borosüveget (pl. különleges alakú pezsgősüveget vagy rusztikus borospalackot). Távolítsd el róla a címkét és ragasztómaradékot, majd tisztítsd meg és szárítsd meg. Döntsd el, hogy átlátszóan hagyod (ez is elegáns lehet), vagy szeretnéd díszíteni.
  2. Dekorálás (opcionális): Rengeteg lehetőség van a palack díszítésére, hogy a váza stílusban passzoljon az otthonodhoz. Néhány ötlet:
    • Festés: Használhatsz üvegfestéket vagy akrilfestéket. Például lefújhatod az üveget matt fehérre vagy feketére sprayfestékkel az elegáns hatásért, de akár ombre (színátmenetes) mintát is készíthetsz több szín használatával. Az üvegfesték kontúrral rajzolhatsz mintákat (pl. virágokat, indákat) a palackra, majd áttetsző üvegfestékkel kitöltheted – ez különösen szépen mutat az ablakban, ahogy átsüt rajta a nap.
    • Dekupázs vagy ragasztás: Szalvétatechnikával bevonhatod a palackot (dekupázs ragasztólakkal rögzítve a mintás szalvétaréteget), vagy csillogó strasszokat, apró gyöngyöket is ragaszthatsz rá mintázatban. A fenti képen látható palackvázák például ragasztott üvegkaviccsal/strasszokkal lettek feldobva. Rafiával, zsineggel vagy csipkeszalaggal is körbetekerheted az üveg nyakát a rusztikus hatásért.
    • Táblafesték: Fesd le az üveg egy részét táblafestékkel, így krétával ráírhatsz üzeneteket, idézeteket. Ez különösen jópofa ajándék is lehet: írj rá üdvözletet, jókívánságot, mielőtt virágot adsz benne.
  3. Használat vázaként: Tölts az üveg aljába egy kis vizet (ha élő virágot teszel bele), majd helyezz bele néhány szál friss vágott virágot. Magasabb nyakú palackba egy-egy szál gerbera vagy rózsa is elegánsan mutat, míg a szélesebb pezsgősüveg több virágszálnak is stabil tartást ad. Száraz dekorációhoz (búzakalász, pampafű, vesszők) nem kell vizet önteni. Az üveg átlátszóságát kihasználva tehetsz a palack belsejébe dekorhomokot, kavicsot vagy színes üvegdarabokat is, mielőtt a virágot beleállítod – ez plusz esztétikai értéket ad.

Tipp: Készíthetsz több, különböző méretű és színű borosüveg vázát, és csoportban elrendezve igazán Pinterest-kompatibilis dekorációt kapsz. Például három harmonizáló árnyalatra festett palackváza egy tálcán elrendezve gyönyörű asztaldísz lehet.

Mécsestartó és gyertyatartó borosüvegből

A borosüvegekből varázslatos gyertyatartók és mécsestartók is készíthetők, amelyek meleg fényt és elegáns megjelenést kölcsönöznek a térnek. Többféle megoldást is bemutatunk – van köztük olyan, amihez nem kell vágni az üveget, és olyan is, ami kicsit több barkácstudást igényel.

DIY Gyertyatartó borosüvegből

DIY Gyertyatartó borosüvegből

 

  • Egyszerű gyertyatartó palackból: A legegyszerűbb, ha az üres borosüveg nyakába hosszú gyertyát (pl. kónuszgyertyát vagy mécses formájú LED gyertyát) illesztesz. A hagyományos gyertyák általában beleillenek a borosüveg szájába – ha kicsit laza, csepegtess egy kevés viaszt a palack szájába, és nyomd bele a gyertyát, így rögzül. Ez a klasszikus borosüveg gyertyatartó romantikus, borospincéket idéző hangulatot teremt. Dekorálhatod a palackot előtte (pl. fonhatsz köré kötélből hálót, vagy fesd le), de meghagyhatod átlátszóra is, hogy látszódjon a lecsorgó viasz patinás nyoma az üvegen.
  • Mécses búra borosüveg aljából: Egy üveg vágásával mécsestartó burát hozhatsz létre. Ehhez vágd le a borosüveg alját egy üvegvágó segítségével (óvatosan, védőfelszereléssel dolgozva!). Ha nincs üvegvágód, megpróbálkozhatsz házi módszerrel: üvegmaró zsinórral vagy egy pamutzsinór alkohollal átitatva és meggyújtva körbefuttatni az üveg alján, majd hideg vízbe mártani – de ez veszélyes lehet és nem mindig ad tiszta vágást, ezért inkább hozzáértő segítségét kérd. A levágott üvegpalack-aljat csiszold simára (hogy ne legyen éles). Ezt a búra részt fordítsd rá egy mécsesre vagy kis teamécsesre. A mécses lángja átszűrődik a színes üvegen, gyönyörű fényt adva. Az asztalra téve stabil mécsestartó lesz belőle, ami szélvédett, így akár kültéren is használhatod.
  • Úszó gyertyás dekoráció: A borosüveg középső részéből is lehet mécsestartó pohár. Vágd a palackot kb. a közepénél is két részre. Az alsó részébe önts vizet, tegyél bele úszó mécsest (olyan kis teamécsest, ami vízen úszik), esetleg néhány virágszirommal vagy levéllel díszítve a vizet. A palack átlátszó falán keresztül szépen látszik majd a lebegő láng. (A La Crema borászat blogján is bemutattak hasonló úszó mécsestartó ötletet palackból

    .)

  • Különleges csillár vagy függőlámpa: Több borosüveg kombinálásával látványos csillárt is építhetsz. Ehhez minden palack alját vágd le, majd az üveg nyakán keresztül húzd át a függőlámpa vezetéket és foglalatot. Rögzíts több ilyen palack-búrát egy mennyezeti lámpasínre különböző magasságokban lógatva. Az eredmény egy ipari stílusú, mégis elegáns borospalack csillár lesz. (Ez a projekt már komolyabb tervezést és szakértelmet igényel – ügyelj az elektromos kötések biztonságára, és használj LED izzókat, hogy ne melegedjen túl az üveg.)

Tipp: Az üveg vágása során keletkezett éles széleket mindig csiszold simára (finom csiszolópapírral vagy dörzspapírral), mert a biztonság nagyon fontos. Ha nem mersz üveget vágni, akkor is rengeteg lehetőséged van: használhatod a palackot egészben gyertyatartóként, vagy vehetsz palackba dugható parafa LED lámpát, amivel a vágás teljesen elkerülhető. A végeredmény mindkét esetben egyedi és szemet gyönyörködtető dekoráció lesz.

Parafadugó DIY ötletek (kreatív újrahasznosítás)

A borozás után megmaradó parafadugók ugyanolyan kincset érő alapanyagok, mint maguk az üvegek. A természetes parafa könnyen vágható, festhető, ragasztható, és remekül illik a lakásdekorációba meleg, natúr textúrájával. Ráadásul a parafadugókból készült tárgyak strapabírók és hasznosak is. Ne hagyd őket veszni: gyűjts minél többet, és próbáld ki az alábbi wine cork DIY ötleteket! Legyen szó poháralátétről, üzenőtábláról vagy akár egy koszorúról, a lehetőségek száma szinte végtelen. Íme néhány egyszerűbb projekt részletes útmutatója:

 

Parafadugó poháralátét készítése

poháralátétek parafadugóból nemcsak praktikusak az asztal védelmére, de remek beszédtémát is jelentenek vendégségben. Mindenki rácsodálkozik majd, honnan vannak ezek az egyedi alátétek! Készíthetsz négyszögletes vagy kerek alátéteket, vastagabb vagy vékonyabb kivitelben. Az alábbi lépések egy négyzet alakú, szeletekből álló poháralátét elkészítését mutatják be:

 

  1. Alapanyagok összegyűjtése: Körülbelül 4-8 darab boros dugóra lesz szükséged egy poháralátéthez (mérettől és kialakítástól függően). Ezenkívül vékony parafa lap (vagy vastag karton) az alátét alapjának, éles kés (hobbi- vagy barkácskés), vágódeszka vagy vágólap, vonalzó, ceruza és ragasztópisztoly (vagy erős univerzális ragasztó) szükséges.
  2. A dugók felvágása: Jelöld be ceruzával a parafadugókon, hogy milyen vastag szeleteket szeretnél (ajánlott vastagság kb. 5-6 mm, így egy dugóból több korong is kijön). Óvatosan, a vágólapon tartva a dugót szeleteld fel éles késsel karikákra. Légy óvatos, hogy ne vágd meg magad – a parafa viszonylag puha, de a kés könnyen megcsúszhat. Ha nehezen vágható, áztasd a dugókat néhány percre forró vízbe, akkor rugalmasabbak lesznek. Az így kapott parafa karikák egyik oldala lehet, hogy kissé egyenetlen – ezt fordítsd majd lefelé, a szebbik oldala legyen felül. (Ha nem akarsz szeletelni, alternatív megoldásként a dugókat hosszában félbevághatod – így kapsz két lapos félhengert, ezeket is felragaszthatod az alapra.)
  3. Elrendezés megtervezése: Döntsd el, mekkora és milyen formájú legyen az alátét. Népszerű a négyzet alakú poháralátét: például 4×4 darab dugókorongból ki lehet rakni egy négyzetet. Helyezd el a kivágott parafa korongokat egy sík felületen szorosan egymás mellé négyzet formában (vagy kísérletezhetsz kör vagy hatszög mintával is). Játszhatsz a mintával: felváltva teheted a bor felőli feliratot mutató oldalakat és a sima oldalakat, így mintás lesz a felület, vagy akár ki is festheted néhány korong felét előre akrilfestékkel geometrikus design-t alkotva.
  4. Ragasztás: Vágj ki a parafa lapból vagy kartonból egy megfelelő méretű négyzetet, ami alapkánt szolgál (ez opcionális, de attól tartósabb és simább lesz az alátét). Kezd el egyesével felragasztani a parafa darabokat az alapra forró ragasztóval. Haladj soronként: kenj egy kis ragasztót a parafa korong hátuljára, majd nyomd rá az alapra. Illeszd szorosan a következő darabot mellé. Ügyelj rá, hogy a darabok szorosan egymás mellett legyenek, hézag nélkül. Ha nincs alaplapod, akkor is összeragaszthatod közvetlenül a korongokat egymáshoz: ilyenkor előbb négyes sorokat ragassz, majd a sorokat illeszd össze.
  5. Befejezés: Miután az összes parafadugó-darab a helyére került, nézd át, hogy stabilan ragad-e mind. Távolítsd el a felesleges ragasztószálakat. Hagyd száradni/rögzülni pár órát. Ha szeretnéd, lakkozhatod az alátét tetejét vékonyan (vízbázisú lakkal) a tartósság érdekében, de a természetes parafa is jól bírja a nedvességet. Már használhatod is az egyedi poháralátétedet – védd vele az asztalt a poharak okozta foltoktól stílusosan!

Tipp: Ha sok dugód van, készíthetsz komplett edényalátétet vagy lábas alátétet is hasonló módon, csak nagyobbat. Sőt, egyes kreatív alkotók még parafa lábtörlőt is összeállítottak hosszában félbevágott dugókból összeillesztve! Az alapelv ugyanaz, csak nagyobb méretben.

Üzenőtábla parafadugókból (cork board)

Szeretnél egy helyet, ahová kifüggesztheted a kedvenc fényképeidet, receptjeidet vagy emlékeztető cetlijeidet? Készíts üzenőtáblát parafadugókból! Ez a projekt nemcsak hasznos (mivel funkcionális faliújságot kapsz), de nagyon dekoratív is – különösen a borimádók értékelik majd a látványt. Ráadásul egyszerre sok dugót újrahasznosíthatsz vele. Kövesd az alábbi lépéseket:

 

  1. Keretalap beszerzése: Először is szükséged lesz egy megfelelő méretű keretre vagy táblára, amire a dugókat rögzíted. Használhatsz egy régi képkeretet (a hátlapját meghagyva alapnak), egy parafatábla keretét, vagy készíthetsz alapot egy darab furnérlemezből/dobozkartonból is. Például egy 30×40 cm-es képkeret ideális méret lehet egy közepes fali parafatáblához. Győződj meg róla, hogy az alap stabil és elbírja a ráragasztott dugók súlyát.
  2. A dugók előkészítése: Válogasd szét a parafadugókat. Ha van belőlük sok, csoportosíthatod őket méret, szín vagy a rajtuk lévő minták szerint. Néhányat akár félbe is vághatsz hosszában, hogy laposabb legyen (így egy dugóból két vékonyabb darab lesz, és könnyebb ragasztani). A félbevágott dugókat lapjukkal kifelé is ragaszthatod a táblára, de a hosszukat is variálhatod. Ha nem vágod félbe, akkor a henger alakú dugókat egészben is ragaszthatod a táblára, ekkor kicsit ki fognak állni a síkból – ez nem baj, sőt 3D hatást ad.
  3. Kirakás tervezése: Kísérletezz a dugók elrendezésével a keretben, mielőtt ragasztanád. Fektetheted őket mind ugyanabba az irányba (pl. vízszintesen egymás mellé), vagy választhatsz mintát: például váltakozva függőlegesen és vízszintesen rakva soronként, halszálka-mintában, vagy éppen spirálisan. Ügyelj arra, hogy a keret széleit is kitöltsd dugókkal, hogy szorosan illeszkedjenek. Ha szükséges, vágj félbe egy-egy dugót, hogy kitöltsd a maradék helyeket. Ez a kirakós rész türelemet igényel, de megéri szánni rá időt, hogy szép legyen a kompozíció.
  4. Ragasztás: Melegítsd be a ragasztópisztolyt, és kezd el egyesével rögzíteni a parafadugókat. Vigyél fel egy csík forró ragasztót a dugó egyik oldalára (vagy a félbevágott lapos oldalára), és nyomd a tábla alapjára. Tartsd pár másodpercig, amíg a ragasztó megköt. Dolgozz sorban vagy az előre kirakott minta szerint haladva. Forró ragasztóval haladj gyorsan, mielőtt megszilárdul. (Ha nincs ragasztópisztoly, erős faragasztó is megteszi, csak tovább kell száradnia.) Ahogy haladsz, a dugók egyre stabilabban támasztják majd egymást. Ragassz fel minden darabot szorosan, hogy ne maradjanak rések.
  5. Befejező lépések: Miután minden parafadugó a helyére került, várj, míg teljesen megszilárdul a ragasztó. Ezután a hátuljára rögzíthetsz akasztót vagy kampót, hogy fel tudd tenni a falra. A kész parafadugó üzenőtáblára már csak kitűző gombostűk kellenek, és felrakhatod rá a jegyzeteidet, fotóidat. A parafa anyaga kiválóan tartja a gombostűket anélkül, hogy kárt tenne a tű hegyében.

Tipp: Ha karácsonyi hangulatú dekorációt szeretnél, a táblát körbekötheted fényfüzérrel, vagy a dugókra festhetsz akrilfestékkel betűket, hogy egy szót kiadjanak. Kreatív ötlet még parafadugókból monogramot vagy feliratot kirakni és bekeretezni – így személyre szóló dekoráció vagy ajándék is készülhet.

További kreatív dekorációk parafadugóval

A poháralátéten és üzenőtáblán túl számtalan egyéb dísztárgyat készíthetsz parafadugóból – a határ a csillagos ég (és a dugók mennyisége). Íme néhány inspiráló ötlet röviden leírva:

  • Parafadugó koszorú: Gyűjts össze sok-sok dugót, és ragaszd őket egy koszorúalapra (lehet szalma vagy hab alap). Ragassz forró ragasztóval dugókat szorosan egymás mellé, különböző szögekben, hogy ne látszódjon ki az alap. Díszítheted szalaggal, műanyag szőlőfürtökkel, örökzöld ágakkal attól függően, milyen stílusú koszorút szeretnél. Készíthetsz őszi ajtódíszt (narancssárga szalaggal, bogyókkal), karácsonyi koszorút (fenyőágakkal, piros masnival), vagy akár egyszerű dekorációt a borospince ajtajára. A parafadugó koszorú masszív és évekig használható dekoráció.
  • Hűtőmágnes mini virágtartó: Ezt a bájos Pinterest-ötletet imádni fogod: fúrj egy pici lyukat hosszában egy parafadugó közepébe (de ne teljesen át). Töltsd meg a lyukat egy kevés földdel (vagy mohával), és ültess bele egy apró pozsgás növényt vagy helyezz bele egy száraz virágot. Ragaszd a dugó hátuljára erős mágneskorongot. Tedd a hűtődre – kész is a miniatűr kert a hűtőajtón! Ezekből többet is készíthetsz, nagyon mutatós, ahogy a sok pici parafa mini-kaspó zöldellik a konyhában. (Ha élő növényt teszel bele, időnként pár csepp vízzel spricceld meg.)
  • Parafa figurák és betűk: A parafadugókból aranyos figurákat készíthetsz gyerekekkel közösen: ragassz össze dugókat például kis hóember vagy épp nyuszi formában, fesd le akrilfestékkel, rajzolj rá arcot. Ugyanígy betűket is kirakhatsz: a dugókat sorban összeragasztva formázhatsz monogramot vagy szavakat (pl. “BOR” feliratot dekorációnak a borkollekciód mellé). Ezeket a betűket le is festheted vagy lakkozhatod.
  • Bútorfogantyú pezsgődugóból: Ha akadnak pezsgős dugóid (amelyek gomba formájúak), felhasználhatod őket bútorfogantyúként. Csavarozd fel őket egy komód vagy szekrény fiókjaira fogantyú gyanánt. Vidéki, bohém hangulatot kölcsönöz, és garantáltan egyedi megoldás.
  • Parafa nyomda és egyéb apróságok: A parafadugó végét mintára is vághatod (pl. szív, csillag, levél forma kivágása egy sniccerrel a lapos végébe), így festékbe mártva nyomdaként használhatod papíron vagy textilen. Ezzel egyedi csomagolópapírt, textilszalvétát dekorálhatsz. Sőt, akár függönyt is készíthetsz: a dugókat át fúrva és zsinórra fűzve parafa függöny vagy térelválasztó lánc is készülhet belőlük egyedi boho stílusban

    .

Tipp: Mindig tarts kéznél egy dobozt, amiben gyűjtöd a parafadugókat. Ha barátaid is tudják, hogy kreatívan felhasználod, biztosan szívesen félreteszik neked az övéiket. Így hamar összegyűlik egy nagyobb mennyiség, amiből már nagyobb projekteket (pl. koszorú, nagy üzenőtábla) is könnyedén megvalósíthatsz.

Összefoglalás és inspiráció

Láthatod, hogy a borosüvegek és boros dugók újrahasznosítása rendkívül sokoldalú módon történhet – csupán egy kis kreativitás és kézügyesség kell hozzá. Az így készült tárgyak nemcsak környezetbarát megoldást nyújtanak a hulladék csökkentésére, hanem stílusos kiegészítői is lesznek otthonodnak. Ráadásul minden egyes darab személyes emlékeket is hordozhat (hiszen emlékezhetsz, melyik bor elfogyasztásából maradt a dugó vagy az üveg).

Bátran próbálj ki több ötletet is a fenti útmutatók alapján. Kezdd a legegyszerűbb DIY dekoráció projektekkel – például egy fényfüzéres palacklámpával vagy néhány poháralátéttel –, majd ahogy belejössz, haladhatsz a bonyolultabbak felé. Meríts további ihletet Pinterest galériákból és DIY közösségekből, oszd meg a saját alkotásaid fotóit is. Legyen az lakásdekoráció, ajándék vagy csak hobbi, a wine bottle DIY és wine cork DIY ötletek tárháza kimeríthetetlen. Kellemes alkotást és dekorálást kívánunk – engedd szabadjára a kreativitásodat, és alakítsd át a hétköznapi bortéglákat egyedi dekorációkká!