Érezted már magad úgy egy borkóstolón, mintha egy másik világba csöppentél volna? Nem csoda, hiszen a borászati szakzsargonok első körben mindenkit sokként érhetnek: rendszerint ilyenkor jövünk rá arra, micsoda szaktudás rejlik egy palack bor előállítása mögött! Ha lelkes borfogyasztó státuszból profi bortudorrá lépnél elő, jó helyen jársz: cikkünkben segítünk eligazodni a különböző, borászati szakkifejezések között!
Ahhoz, hogy a borfogyasztás során igazán értékelni tudd a különböző borokat, elengedhetetlen, hogy megismerkedj a borászat szaknyelvével, és azokkal a kifejezésekkel, amelyek lehetővé teszik számodra, hogy a bor minden cseppjét minél részletesebben szemlélhesd és ízleld meg! Vágjunk is bele!
Illatok hálójában
Bár a legtöbb kívülálló – értelemszerűen – az íz alapján különbözteti meg a borokat, egy profi sokkal inkább a színeknél és az aromáknál kezdi a vizsgálódást. Az illatok kapcsán borászati szakkifejezésként felmerülhetnek a primer-, szekunder-, és tercier aroma szókapcsolatok. A bor primer aromája a szőlőfajtából származik (ez lehet például citrusos, gyümölcsös illat), szekunder aromáját a borkészítés (eljárás), így például az erjedés folyamán kapja, míg a tercier aromák jellemzően a bor érlelése alatt jönnek létre. (Ez alapján tölgyes, fás, vaníliás vagy pörkölt illatot vehet fel a bor.)
A legfontosabb íz-zsargonok
Az ízekre áttérve már sokkal több szakkifejezéssel találkozhatunk. Testesség alatt például azt értjük, milyen érzést kelt a bor a szájban. Ez lehet könnyű, közepes, telt vagy testes: a különböző típusokat pedig a bor alkoholtartalma befolyásolja. Borkóstolás során a savasság is szóba kerülhet. A savasság határozza meg a bor élénkségét: ez a tulajdonság adja a nedű frissességét. (A magas savtartalmú borok inkább frissítők, míg az alacsony savasságú borok lágyabbak.)
Vörösborok kóstolása során gyakran elhangzik az a kérdés, mi az a tannin? A tanninok a vörösborok legfontosabb jellemzői: ezek befolyásolják a bor textúráját és ízét. „Nekik” köszönhető, hogy a bor olykor száraz érzetet kelt a szájban. (A tanninok erőssége azt is befolyásolja, mennyire „fanyar” egy bor.)
Fontos kifejezések borkóstoláskor
A borászok előszeretettel emlegetik a szájérzet kifejezést is borkóstolás során: ez rendszerint a bor textúrájára vonatkozik, és segít meghatározni, hogyan hat a bor a szájban. (Eszerint a bor lehet sima, krémes, fás, száraz vagy épp szárazabb, mint egy másik bor.) A bor komplexitása is fontos kitétel egy-egy borkóstoló során: a komplex borokban több rétegben jelennek meg az ízek, amelyek különböző ízjegyeket tartalmaznak. (Például gyömölcsöset, fűszereset, tölgyeset.) Amennyiben egy borra valaki a „tiszta íz” kifejezést használja, azzal arra utal, hogy az ízek „világosak”, úgymond „zűrzavar nélküliek”, egyértelműen kivehetők. Ha egy bor „piszkos”, az azt jelenti, hogy az ízek rendellenesek.
A borkóstolás végére érve előkerülhet a bor utóízének kérdése is. Az utóíz a bor lenyelése után érzékelhető íz, amely lehet hosszú, komplex vagy rövid és egyszerű. (A hosszú utóízű borok gyakran komolyabbak és kifinomultabbak, mint rövid utóízű „testvéreik”.)
A borászati szaknyelv megismerése nemcsak egy-egy borkóstoló élményét gazdagítja, hanem abban is segít, hogy tudatosabban és magabiztosabban válassz borokat. A különböző jellemzők feltérképezésével képes lehetsz értékelni a különböző stílusokat, árnyalatokat, ezzel új dimenziót adva borkedvelő énednek!
Próbáld ki új tudásodat néhány Thummerer bor társaságában!
Olvass korábbi blogposztjainkból és kapj ihletet valami fincsi recepthez vagy ismerkedj mélyebben az etikettel!